Menu
Menu
Ważne strony
Msze Święte:
NIEDZIELA: 8:00; 10:00; 12.00 (dzieci); 16:00 (młodzież)
{kaplica w Osówce: g. 9:00}
DNI POWSZEDNIE: 7:00; 17:30
KANCELARIA PARAFIALNA:
poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16:00-17:00
SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:
Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16:00
Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12:00
Rok 2023
Triduum Paschalne
Triduum Paschalne to najważniejsze uroczystości w kalendarzu liturgicznym. Bogactwo tej liturgii jest widoczne każdego dnia. Po raz kolejny w naszej parafii przeżyliśmy wspólnie mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Wielki Czwartek
Liturgią Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Triduum Paschalne – najważniejszy czas Wielkiego Postu. Czas bezpośredniego oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa, a także czas, w którym razem z Nim przeżywamy na nowo Jego Mękę. Tego dnia obchodzimy pamiątkę najświętszej Wieczerzy. Pamiątkę ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Dwóch sakramentów, bez których nie można byłoby sprawować Mszy Świętej. Korzystajmy wspólnie z tej wiekuistej ofiary i Uczty miłości Chrystusa dla nas.
Podczas Eucharystii kapłan dokonał obrzędu umycia nóg. Odbyły się także obłóczyny kandydatów na ministrantów. Do Liturgicznej Służby Ołtarza dołączyło siedem osób.
W Wielki Czwartek odprowadziliśmymy także Chrystusa do ciemnicy. Miejsce to jest dla nas symbolem uwięzienia Jezusa przed śmiercią. Zatrzymajmy się wspólnie przed uwięzionym Chrystusem i prośmy Go, aby pozwolił nam dobrze przeżyć Triduum Paschalne i byśmy „z tak wielkiego misterium czerpali pełnię miłości i życia”.
Wielki Piątek
Liturgia na cześć Męki Pańskiej. Jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje Eucharystii. W Wielki Piątek przeżywamy wraz z Chrystusem Jego mękę i śmierć na krzyżu. Towarzyszymy Mu razem w Jego ostatniej drodze, by uczestniczyć w dziele Zbawienia. W trakcie uroczystej adoracji Krzyża, oddaliśmy cześć Jezusowi jednocześnie dziękując mu za dopełnienie swojego Dzieła. „Wielbimy Krzyż Twój, Panie Jezu, wysławiamy Twoje święte zmartwychwstanie, bo przez drzewo Krzyża przyszła radość dla całego świata.”
Na koniec liturgii odprowadziliśmy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego. Tam będziemy adorować go, aż do liturgii Wigilii Paschalnej. Rozważajmy wspólnie Mękę i Śmierć Chrystusa.
Wielka Sobota - święcenie pokarmów
Wielka Sobota upływa pod znakiem oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Jednym z obrzędów, które nierozłącznie wpisują się w ten dzień, jest święcenie pokarmów. Po raz kolejny ks. Proboszcz spotkał się z mieszkańcami Skrzypkowa, Steklinka, Steklina, Ograszki, Osówki i Pokrzywna, by wspólnie poświęcić wielkanocne koszyki przyniesione przez mieszkańców.
Wigilia Paschalna
Liturgia Wigilii Paschalnej. Trzeci dzień Triduum Paschalnego. Liturgia ta, jakże bogata w wydarzenia, zawiera w sobie liturgię światła, słowa, chrzcielną oraz eucharystyczną. W Wielką Sobotę wybrzmiewa aż 8 czytań. Wsłuchaliśmy się w nie, by dobrze przeżyć dzieje świata od wybawienia ludu przez Boga, aż do zesłania nam swojego Syna jako Odkupiciela. Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie dał nam nowe życie.
To właśnie w Wielką Sobotę dokonuje się najważniejsze dzieło Chrystusa. Dzieło naszego zbawienia ukazujące się poprzez Jego zmartwychwstanie. Cały dzień przeżyliśmy w oczekiwaniu na to, by usłyszeć „Alleluja!”.
Wielkanoc
Tradycyjną procesją rezurekcyjną o 6 rano ogłosiliśmy światu, że Jezus Chrystus Zmartwychwstał. Odśpiewaliśmy uroczyste Te Deum, by następnie wsłuchać sie w Słowo Boże, które dziś niosło radosną nowinę. Mszy Św. przewodniczył ks. Proboszcz, a homilię wygłosił ks. Mateusz.