Menu

Msze Święte:

NIEDZIELA: 8:00; 10:00; 12.00 (dzieci); 16:00 (młodzież)

{kaplica w Osówce: g. 9:00}

 

DNI POWSZEDNIE: 7:00; 17:30

 

KANCELARIA PARAFIALNA:

poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16:00-17:00

 

SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:

Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16:00

Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12:00

2022

Rozważanie na XVII Niedzielę Zwykłą 24.07

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów».
A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie:
Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie
Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj
nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my
przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie
dopuść, byśmy ulegli pokusie».
Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje.
I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».

Oto słowo Pańskie

A teraz, zanim rozważymy Słowo Boże, posłuchajcie pieśni:

Drodzy Bracia i Siostry, chrześcijanie!

„Modlitwa jest to wzniesienie duszy do Boga lub prośba skierowana do Niego o stosowne dobra”. Tak mówił o modlitwie św. Jan Damasceński.

Podobnie próbowała ją definiować św. Teresa od Dzieciątka Jezus: „Modlitwa jest dla mnie wzniesieniem serca, prostym spojrzeniem ku Niebu, okrzykiem wdzięczności i miłości zarówno w cierpieniu, jak i radości”. To takie proste. A jednak wielu ludzi skarży się, że modlitwa sprawia im wielką trudność. „Nie umiem się modlić - mówią. - Niech mnie ktoś nauczy”.

Chrystus uczył modlitwy. Dał wzorzec w postaci modlitwy „Ojcze nasz” i wiele wskazań mówiących o tym, czym dla chrześcijanina jest modlitwa.

Ojcze Nasz - Modlitwa Pańska - jest dla każdego chrześcijanina modlitwą szczególną. Słowa te zostały nam przekazane przez samego Pana Jezusa jako wzór modlitwy do Boga. Zalecenie „kiedy będziecie się modlić, mówcie…” nie pozostawia wątpliwości, że mamy je znać, cenić, używać. Znajomość tych słów nie wyczerpuje się w prostej umiejętności ich powtórzenia. Znać, oznacza też rozumieć i identyfikować się z nimi. Modlitwa Ojcze Nasz ma być autentycznym wołaniem naszego serca, a nie wyuczoną na pamięć frazą, sentymentalnie związaną z religijnymi wspomnieniami z dzieciństwa. O czym więc ona traktuje i jakie ma być usposobienie serca człowieka, który ją odmawia?

Po pierwsze jest zwróceniem się do Boga jako do Ojca. Ten zwrot nie jest formą grzecznościową, ale ma odzwierciedlać relację – nie ludzką relację ojcostwa, ale relację bosko-ludzką - ze strony Boga doskonałą, ze strony człowieka, po ludzku słabą. Świadome odmawianie tej modlitwy winno się zaczynać od odnalezienia się w tej relacji. To nie jest przypadek, że Jezus poleca zwracanie się do Boga jako do Ojca, ludziom, którzy często mają wielki niedosyt ojcostwa, albo Jego wypaczony obraz. Bóg pragnie dać nam doświadczenie relacji z Ojcem, który jest naszym początkiem, który jest doskonały i który kocha nas miłością bezwarunkową.

Modlitwa Ojcze Nasz to swego rodzaju zestaw próśb. Są one bardzo konkretne, dotyczą tak ducha, jak i ciała, a zarazem ustawiają właściwie nasze priorytety. „Niech się święci Twoje imię” to uwielbienie Boga i oddanie Mu należnej czci. Prośba o Jego królestwo, jest uznaniem w Nim Pana i uszanowaniem Jego przykazań. Mówiąc o chlebie powszednim możemy przez to rozumieć wszystko, co niezbędne materialnie dla naszego życia. Przebaczenie winowajcom, ustawione jako warunek konieczny dla naszego usprawiedliwienia, ma nas uchronić przed pogrążeniem się w zgubnej dla naszej duszy nienawiści. W końcu prośba o ochronę przed pokusami, jest pokornym wyznaniem naszej słabości i wyrażeniem woli trwania przy Bogu.

Każde z tych wezwań ma w sobie głębię i powinno być przedmiotem odrębnej medytacji. Kiedy następnie będziemy wymieniać je krótko w modlitwie, łatwiej będzie nam odnieść je do naszego codziennego życia, do konkretnych sytuacji, których doświadczamy. Naszego Ojca Niebieskiego możemy śmiało prosić o wszystko, co jest nam potrzebne do szczęśliwego życia. Jest to także dowód naszego zaufania. Jednak zdarza się, że czujemy się niewysłuchani, że prośby pozostają niespełnione. Są na to dwie rady, dwie drogi wyjaśnienia takich sytuacji.

Po pierwsze czasem jesteśmy wezwani do wytrwałości w proszeniu, graniczącej z naprzykrzaniem się.

Po drugie, trzeba wziąć pod uwagę, że być może nasza prośba z Bożej perspektywy wygląda inaczej niż z naszej. Może się zdarzyć, że prosimy o coś, co tak naprawdę nie jest dobre, jest szkodliwe. Zaufanie Bogu jest więc również niezbędną dyspozycją człowieka, który Go o coś prosi. Bo prośba, która nie jest ufna i pokorna, nie jest prośbą, tylko wymuszaniem. Uczmy się Boga prosić, ale nie żądać od Niego wypełniania naszej woli.

Wasz Ks. Proboszcz
Ks. kan. dr hab. Krzysztof Graczyk

Wróć

Kontakt

Parafia p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie

ul. 3 Maja 13
87 – 640 Czernikowo
woj. kujawsko – pomorskie,
pow. toruński, gm. Czernikowo,
tel. +48 54 288 92 41
tel. +48 519 496 293
e-mail: czernikowo@diecezja.wloclawek.pl

[obiekt mapy] Lokalizacja Parafii na mapie