Menu
Menu
Ważne strony
Msze Święte:
NIEDZIELA: 8:00; 10:00; 12.00 (dzieci); 16:00 (młodzież)
{kaplica w Osówce: g. 9:00}
DNI POWSZEDNIE: 7:00; 17:30
KANCELARIA PARAFIALNA:
poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16:00-17:00
SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:
Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16:00
Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12:00
2022
Rozważanie na XVIII Niedzielę Zwykłą 31.07
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: «Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem».
Lecz On mu odpowiedział: «Człowieku, któż Mnie ustanowił nad wami sędzią albo rozjemcą?»
Powiedział też do nich: «Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia».
I opowiedział im przypowieść: «Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”. I rzekł: „Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe moje zboże i dobra. I powiem sobie: Masz wielkie dobra, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!” Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, co przygotowałeś?”
Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga».
Oto słowo Pańskie
A teraz, zanim rozważymy Słowo Boże, posłuchajcie pieśni:
Drodzy Bracia i Siostry, chrześcijanie!
Cóż jest złego w byciu zaradnym i przedsiębiorczym? Czy winą jest posiadanie zmysłu praktycznego, przewidującego umysłu, który pozwala na pomnażanie majątku i inwestowanie z zyskiem? Z pewnością nie! Bóg dał nam rozum po to, byśmy z niego korzystali i robili jak najlepszy użytek.
Jezus w swojej opowieści nie krytykuje bogactwa ani zaradności. Zadaje jednak zasadnicze pytanie, które wyjaśnia sens winy bogacza: komu przypadnie to, co przygotowałeś? Czy w całej swojej aktywności pomyślałeś chociaż przez chwilę o kimś innym, niż tylko o sobie? To właśnie taka postawa nazywa się chciwością. Jezus mówi mocno – ona jest po prostu głupotą, gdyż odrywa nas od rzeczywistości, a wprowadza w świat, którego nie ma. Nie ma wiecznego trwania na tej ziemi, nie ma na niej nieskończonych zasobów, nie ma „świętego spokoju” i permanentnego odpoczynku z jednego prostego powodu – nie żyjemy tu sami. Są inni ludzie ze swoją wolnością, która może niejednokrotnie wchodzić w kolizję z tą naszą, lub domagać się od nas bycia odpowiedzialnymi także za tych, którzy żyją obok nas.
Przypowieść zawarta w dzisiejszej Ewangelii wzywa również do zadania sobie pytania, co jest dla mnie najważniejsze, jakim sprawom poświęcam najwięcej uwagi.
Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”.
Życie tak, jak zamożnego człowieka z Ewangelii, zmusza nas do planowania, myślenia o przyszłości. Zastanawiamy się, co będziemy robić dzisiaj, jutro, za tydzień, w przyszłym miesiącu… Często koncentrujemy się jednak tylko na rzeczach materialnych. Praca, kariera, troska o byt, codzienne sprawy tak bardzo nas pochłaniają, że zapominamy, iż życie na ziemi kiedyś przeminie, a naszym przeznaczeniem i prawdziwą ojczyzną jest Niebo. Nikt z nas nie potrafi jednak wszystkiego zaplanować. Każdy dzień, każda godzina przynosi nowe niespodzianki. Dzisiejsze słowa Ewangelii mają na nas zadziałać otrzeźwiająco. „Jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, co przygotowałeś?” Co będzie, jeśli Pan Bóg wezwie mnie dziś do siebie? Z czym stanę przed majestatem Bożym? Co zgromadziłam przez całe życie? Jakie bogactwa przyniosę? Czy będą to perły modlitwy, diamenty miłości Boga i drugiego człowieka, złoto dobroci i życzliwości, naręcza dobrych uczynków? Oby nie okazało się, że jedynym moim skarbem będą: słoma troski o rzeczy materialne, plewy pieniędzy, chwasty chciwości i zazdrości oraz niedopałki ziemskiej sławy i kariery. Nie zatrzymujmy się na tym, co doczesne. Każdego dnia podnośmy nasze oczy i szukajmy „tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus, zasiadający po prawicy Boga.” Tylko On jest prawdziwym Bogactwem i może zaspokoić wszystkie nasze potrzeby i pragnienia.
Bogatym nie jest ten, kto wiele posiada, lecz ten, kto wiele daje. Tak wzbogacamy się przed Bogiem, stając się do Niego podobnymi. On bowiem daje nam wszystko zupełnie bezinteresownie – tylko dlatego, że jesteśmy Jego synami i córkami, zawsze i wszędzie, niezależnie od tego, czy słuchamy Jego głosu, czy też nie. On zawsze będzie cierpliwie wyczekiwał na naszą odpowiedź.
Wasz Ks. Proboszcz
Ks. kan. dr hab. Krzysztof Graczyk