Menu

Msze Święte:

NIEDZIELA: 8:00; 10:00; 12.00 (dzieci); 16:00 (młodzież)

{kaplica w Osówce: g. 9:00}

 

DNI POWSZEDNIE: 7:00; 17:30

 

KANCELARIA PARAFIALNA:

poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16:00-17:00

 

SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:

Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16:00

Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12:00

2021

Rozważanie na XXI Niedzielę Zwykłą 22.08

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

W synagodze w Kafarnaum, Jezus powiedział: «Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem».
A wielu spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?»
Jezus jednak, świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: «To was gorszy? A gdy ujrzycie Syna Człowieczego wstępującego tam, gdzie był przedtem? To Duch daje życie; ciało na nic się nie zda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem.
Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą».
Jezus bowiem od początku wiedział, którzy nie wierzą, i kto ma Go wydać. Rzekł więc: «Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane przez Ojca».
Od tego czasu wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło. Rzekł więc Jezus do Dwunastu: «Czyż i wy chcecie odejść?»
Odpowiedział Mu Szymon Piotr: «Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A my uwierzyliśmy i poznaliśmy, że Ty jesteś Świętym Bożym».

Oto słowo Pańskie

A teraz, zanim rozważymy Słowo Boże, posłuchajcie pieśni:

Drodzy Bracia i Siostry, chrześcijanie!

Kiedy Chrystus wtajemniczał swoich w uczniów w prawdy dotyczące Eucharystii, usłyszał od nich słowa, które wielu z nas często powtarza: „Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać”. Warto więc dziś pochylić się nad tym problemem, bowiem przykazania Boże są dostępne dla wszystkich.

Otóż, Bracia i Siostry! Jezus, widząc, jak pięć tysięcy Jego słuchaczy odwraca się do Niego plecami, pyta Dwunastu: „Czy i wy chcecie odejść?”. Piotr w imieniu wszystkich odpowiada celnie: „Do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”. Piotr już wiedział, że nikt z ludzi nie ma słowa życia. Wysłuchał uważnie twardej mowy Jezusa i obserwował, jak odpływają od Mistrza tysiące. Został dlatego, że wiedział, iż Mistrz posiada słowa życia. Wiedział, że może wskrzesić, a inni tej mocy nie posiadają. Słowo życia zatrzymało Apostołów przy Chrystusie. Zaryzykowali i wygrali. Dziś mają udział w tym życiu. Jedynie Judasz poszedł do sług śmierci po trzydzieści srebrników i wyżej postawił monety niż słowo życia.

Dzisiaj drodzy moi, słuchając Słowa Bożego, należy się zatrzymać nad tą decyzją Apostołów. Trzeba też rozważyć, jaka jest różnica między słowem życia a pieniędzmi. Dziś tak wielu wybiera źle. Wolą mieć pieniądze. To fatalny błąd, za który można zapłacić wiecznym szczęściem. Piotr kilkakrotnie w Ewangelii wypowiada słowa wyjątkowo mądre. Mówił w oparciu o bogactwo, jakim Ojciec wypełniał jego serce. Jako jedyny dostrzegł w Chrystusie Mesjasza i Syna Bożego. On dostrzegł w Nim słowo życia. A mimo to popełniał błędy, i to poważne. Najlepiej widać to w Getsemani, gdy wybrał sen zamiast modlitwy razem z Mistrzem, i na dziedzińcu Kajfasza, gdy ze strachu trzy razy przysięgał, że nie zna Mistrza. Znak to dla nas wymowny. Nawet najpiękniejsze słowa i mądrość w sercu nie są w stanie ustrzec nas przed błędami. Trzeba nieustannej czujności, by zostać wiernym życiu, które daje Chrystus. Trzeba być przygotowanym na odparcie pokus, które zagrażają życiu.

Dzisiaj życie jest atakowane. Każdy mądry człowiek dostrzega, jak często, jakimi metodami i na jaką skalę prowadzona jest walka z życiem. Widząc ataki, należy wracać do Chrystusa, wyznając: Tylko Ty masz słowa życia. Jest to szczególnie ważne, gdy tysiące odwracają się od życia, a zostają przy nim tylko jednostki. Tak było nad jeziorem Genezaret po słynnej mowie Jezusa. Zostało kilkunastu. Demokratyczne zasady większości nic tu nie znaczą. Tu liczy się mądrość wyboru życia jako wartości, po stronie której stoi Bóg. Kto wybiera życie, wybiera Boga, kto się odwraca od życia, odwraca się od Boga.

Dlaczego dzisiaj tak często, wmawiamy sobie, że Boża nauka jest za trudna, niemożliwa do realizacji?

Teraz pragnę podać Wam Bracia i Siostry kilka mechanizmów obronnych, przed Słowem Bożym i jego realizacją w naszym życiu, które my  chrześcijanie stosujemy:

  1. Nauka, którą głosi Kościół wymaga od człowieka ofiary i poświęcenia, na które często nie ma się ochoty.
  2. W dzisiejszym świecie zło, w szczególny sposób, jawi się jako coś miłego i sympatycznego, stąd też nie warto z niego rezygnować. Wtedy Boże polecenia wydają się niemożliwe do realizacji.
  3. Dzisiaj wielu powtarza znany stereotyp, że ewangeliczne wskazania są piękne, ale nieżyciowe. Wówczas łatwo ucieka się od przykazań.
  4. Taka dzisiaj modna niechęć do kapłanów i Kościoła sprawia, że są i tacy chrześcijanie, którzy usprawiedliwiają swoją moralną bylejakość „czarnymi owcami” wśród księży. Mówią sobie: skoro oni mają problemy z przykazaniami, to co dopiero my – świeccy.
  5. Brak edukacji religijnej sprawia, że są chrześcijanie, którzy uciekają od głębszego zrozumienia treści wiary i wynikającej z niej moralności. Łatwiej wtedy powiedzieć: nie rozumiem tego, to za trudne.
  6. Obojętność religijna, jak wielu z nas dzisiaj przejawia, może generować postawę unikania stawiania sobie wymagań, a wtedy każde przykazanie będzie za trudne, bo ogranicza wolność człowieka.

Czyż tak nie jest, odpowiedzcie sobie na te mechanizmy w szczerości Waszych serc i spróbujcie to zmienić, aby na nowo pójść za Jezusem i trwać przy Nim. Ja Wam zaświadczam, że warto!

Boże, Ty jednoczysz serca Twoich wiernych w dążeniu do Ciebie, † daj swojemu ludowi miłować to, co nakazujesz, i pragnąć tego, co obiecujesz, * abyśmy wśród zmienności świata tam wznieśli nasze serca, gdzie są prawdziwe radości. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Wasz Ks. Proboszcz
Ks. kan. dr hab. Krzysztof Graczyk

Wróć

Kontakt

Parafia p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie

ul. 3 Maja 13
87 – 640 Czernikowo
woj. kujawsko – pomorskie,
pow. toruński, gm. Czernikowo,
tel. +48 54 288 92 41
tel. +48 519 496 293
e-mail: czernikowo@diecezja.wloclawek.pl

[obiekt mapy] Lokalizacja Parafii na mapie