Menu
Ważne strony
Msze Święte:
NIEDZIELA: 8:00; 10:00; 12.00 (dzieci); 16:00 (młodzież)
{kaplica w Osówce: g. 9:00}
DNI POWSZEDNIE: 7:00; 17:30
KANCELARIA PARAFIALNA:
poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16:00-17:00
SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:
Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16:00
Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12:00
Rok 2025
Wirtualne wielkopostne rekolekcje duchowe
Nasi Parafianie w ramach wirtualnych wielkopostnych rekolekcji duchowych uczestniczyli wraz z Ks. Proboszczem w cyklu kina dyskusyjnego „Forum Filmów Nie-Zwyczajnych”. Obejrzeli w kinach: w Lipnie „Serce Ojca” i we Włocławku „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”.
„Serce Ojca” to hiszpański dokument wyreżyserowany przez Andrésa Garrigó i Pablo Moreno, znanych z takich dzieł jak „Najświętsze Serce” i „Fatima. Ostatnia tajemnica”. Produkcja ta spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem widzów – aż 88% ocen pozytywnych na portalu Rotten Tomatoes. Kim był człowiek, którego sam Bóg wybrał na ziemskiego ojca dla swojego Syna? Czy współczesny świat go potrzebuje? Jak to się dzieje, że kult św. Józefa jest obecny na całym świecie, a kościoły pod jego wezwaniem znajdują się nawet w krajach, w których chrześcijanie są prześladowani? Jaką rolę pełnił św. Józef w objawieniach fatimskich? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukają twórcy filmu Serce Ojca. Film jest poruszającą podróżą przez świadectwa nawróceń, uzdrowień i łask przypisywanych wstawiennictwu św. Józefa. Ukazuje także miejsca szczególnie związane z jego kultem, w tym we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, a także w Polsce. Film w szczególny sposób przedstawia św. Józefa jako potężnego orędownika, do którego modlitwy kierują miliony ludzi na całym świecie. Widz zobaczy liczne świadectwa nawróceń, uzdrowień i działania świętego w życiu konkretnych osób. Odkryje przy tym, że historia życia św. Józefa to opowieść o dobru, nadziei, o rodzinie, wielkiej miłości do Maryi i Jezusa oraz sile opartej na pełnym zawierzeniu woli Boga. Mimo swojego milczenia ziemski opiekun Jezusa spełnił fundamentalną rolę w dziele zbawienia. To bez wątpienia święty bardzo potrzebny dzisiejszemu światu!
Natomiast film „Ja jestem Niepokalane Poczęcie” to kolejny dowód na to, że polska kinematografia religijna może odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej. Michał Kondrat udowadnia, że potrafi łączyć wnikliwe podejście teologiczne z nowoczesnymi środkami wyrazu, tworząc filmy, które nie tylko edukują, ale również inspirują do refleksji nad wiarą i duchowością. Trwający 80 minut dokumentalny „dramat religijny” próbuje wyjaśnić, dlaczego podczas objawień w Lourdes w 1858 roku Maryja powiedziała o sobie: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”. Grupa ekspertów (księża marianie: Chris Alar, Joseph Roesch, Donald Calloway i Kazimierz Chwałek) analizuje greckie teksty Pisma Świętego, treść objawień lurdzkich i dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny z 1854 roku. Powstała w ten sposób nowa interpretacja fragmentów Pisma Świętego ukazujących Matkę Bożą i jej niezwykłą rolę w Bożym planie zbawienia świata. Film powstał przy użyciu najnowszych technologii i tradycyjnej scenografii, które przenoszą widza w czasy sprzed dwóch tysięcy, ukazując kluczowe momenty z życia Maryi i Jezusa, takie jak: cud w Kanie Galilejskiej, Ostatnia Wieczerza i ukrzyżowanie Jezusa na Golgocie.
Warto było zobaczyć te dwa filmy, aby lepiej otworzyć się na to do czego przygotowuje nas Wielki Post na najważniejsze wydarzenie w naszym chrześcijańskim życiu na Zmartwychwstanie.