Menu
Menu
Ważne strony
Msze Święte:
NIEDZIELA: 8:00; 10:00; 12.00 (dzieci); 16:00 (młodzież)
{kaplica w Osówce: g. 9:00}
DNI POWSZEDNIE: 7:00; 17:30
KANCELARIA PARAFIALNA:
poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16:00-17:00
SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:
Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16:00
Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12:00
Rok 2021
Śladami Prymasa Wyszyńskiego
W dniach 04-05.09.2021 r., w ramach duchowego przygotowania do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, grupa pielgrzymów z parafii Św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie pod opieką wikariusza, Ks. Damiana Donderowicza, udała się „tam, gdzie wszystko się zaczęło” w życiu kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na trasie pielgrzymowania znalazł się m.in. Pułtusk (z kolegiatą Zwiastowania NMP i Św. Mateusza i zamkiem biskupów płockich), Prostyń (najstarsze na Podlasiu Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny - miejsce, gdzie brali ślub rodzice kardynała - Julianna i Stanisław).
Kluczowym miejscem była Zuzela – miejsce urodzin i chrztu przyszłego błogosławionego. Tam pielgrzymi zwiedzili Muzeum Lat Dziecięcych Sługi Bożego Kard. S. Wyszyńskiego (mieszczące się w budynku szkoły, do której uczęszczał mały Stefek), a w kościele, gdzie znajduje się chrzcielnica, przy której przyjął sakrament chrztu świętego, uczestniczyli w Mszy Świętej pod przewodnictwem Ks. Damiana Donderowicza. Pątnicy udali się następnie do Andrzejewa, na modlitwę i zwiedzanie kościoła w którym Kard. S. Wyszyński przystąpił do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz przyjął sakrament bierzmowania. Wielkim przeżyciem była wizyta na cmentarzu i modlitwa przy grobie matki i siostry kardynała (obie zmarły w młodym wieku).
Ostatnim miejscem na pielgrzymim szlaku była Łomża, gdzie przez jakiś czas uczył się młody Stefan Wyszyński. Grupa wzięła udział w Eucharystii w katedrze łomżyńskiej, a następnie zwiedziła Katedrę i Stare Miasto (m.in. klasztor OO. Kapucynów, Domek Pastora, Szkołę Handlową Męską i Bursę - szkołę średnią przyszłego błogosławionego). Niejako „przy okazji” odwiedzili także Muzeum Hanki Bielickiej ( z jej słynną kolekcją kapeluszy i sukien).
Obecność we wszystkich wymienionych miejscach, połączona z modlitwą w czasie trwającej Nowenny przed beatyfikacją, była niezwykłym przeżyciem i duchowym wzmocnieniem. Pozwoliła także na poznanie wielu szczegółów i ciekawostek dotyczących młodych lat życia Prymasa Tysiąclecia.