Menu

Msze Święte:

NIEDZIELA: 8:00; 10:00; 12.00 (dzieci); 16:00 (młodzież)

{kaplica w Osówce: g. 9:00}

 

DNI POWSZEDNIE: 7:00; 17:30

 

KANCELARIA PARAFIALNA:

poniedziałek - piątek: 7:30-8:30, 16:00-17:00

 

SPOTKANIA COMIESIĘCZNE:

Bierzmowani – III niedziela miesiąca godz. 16:00

Dzieci komunijne - I niedziela miesiąca godz. 12:00

2022

Rozważanie na Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok 01.01.2022r.

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Pasterze pośpiesznie udali się do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym dziecięciu. A wszyscy, którzy to słyszeli, zdumieli się tym, co im pasterze opowiedzieli.
Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to zostało przedtem powiedziane.
Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać dziecię, nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał Anioł, zanim się poczęło w łonie Matki.

Oto słowo Pańskie

A teraz, zanim rozważymy Słowo Boże, posłuchajcie pieśni:

Drodzy Bracia i Siostry, chrześcijanie!

Na początku nowego roku kalendarzowego Kościół oddaje cześć Świętej Bożej Rodzicielce. Spośród szczególnych przywilejów Maryi na pierwszym miejscu trzeba wymienić Boskie macierzyństwo. Matka Pana zajmuje po Chrystusie miejsce najwyższe i najbliższe nam właśnie z powodu swego boskiego macierzyństwa. Prawda o Bożym macierzyństwie Maryi została ogłoszona jako dogmat na soborze w Efezie w 431 roku. Zdefiniowano, że nie tylko można, ale należy Maryję nazywać Matką Bożą, Bogurodzicą. Maryja nie dała Panu Jezusowi natury Boskiej, którą On już posiadał odwiecznie od Ojca. Dała Chrystusowi Panu w czasie naturę ludzką – ciało ludzkie. Ale dała je Boskiej Osobie Pana Jezusa. Jest więc Matką Syna Bożego według ciała i w czasie, jak według natury Bożej i odwiecznie Pan Jezus jest Synem Bożym.

Syn Maryi i Józefa mógł nosić imię Józef, lub zgodnie z tradycją Joachim lub Zachariasz, po którymś z dziadków. Tymczasem „Nadano Mu imię Jezus, którym Je nazwał anioł, zanim się poczęło w łonie Matki”. Anioł nazwał Je tak, bo przyszedł z zapowiedzią Zbawiciela, a imię Jezus oznacza po hebrajsku Bóg Zbawia.
Zbawienie, z którym Bóg przyszedł w Jezusie jest zaoferowane każdemu, lecz w pełni wolności przyjęcia Go bądź nie. Bóg przychodzi w zwykłych realiach życia ludzkiego, które choćby było marne i grzeszne, to jego kondycja nie stanowi zapory dla Bożego działania. To nie o miarę wielkości człowieka tu chodzi, ale o wybór serca, czy potrzebuje, pragnie, tęskni.

Pasterze głęboko przeżyli objawioną im cudownie nowinę o narodzonym Mesjaszu. Nie kwestionowali jej nadprzyrodzonego pochodzenia, nie wymawiali się obowiązkami czy może własną niegodnością, ale pośpiesznie wyruszyli we wskazane miejsce. Choć sytuacja zapowiedziana w objawieniu i odnaleziona w Betlejem, była w gruncie rzeczy zupełnie banalna, nie zachwiało to ich pewności co do nadprzyrodzonego jej pochodzenia.

Można więc zadać pytanie: Skąd w nich taka otwartość serc na przychodzącego Boga? Możemy się domyślać, że ci prości ludzie, uplasowani bardzo nisko w społeczno-religijnej hierarchii Izraela mieli tą przewagę nad wieloma innymi, że bardzo potrzebowali Wybawiciela. Ich życie było trudne i niebezpieczne i nie mieli perspektyw poprawy swojej sytuacji. Z drugiej strony, dzięki temu, że nie mieli własnych wyobrażeń i oczekiwań co do zapowiadanego Mesjasza, przyjęli ufnym sercem to co zostało im objawione. Pierwsi oddają Jezusowi cześć ci, którzy Go najbardziej potrzebują, świadomi własnej niedoskonałości. Dzięki ich postawie okazuje się wyraźnie, że sytuacja człowieka, często grzeszna a co najmniej nieidealna, nie jest dla Boga przeszkodą jeśli tylko odnajduje u grzesznika tęsknotę za zbawieniem.

W tym krótkim fragmencie Ewangelii czytamy o całej gamie ludzkich reakcji i zachowań. Poza postawą ufnej prostoty pasterzy jest mowa o zdumieniu wszystkich słuchających. Zdumieniu wyraźnie pełnym podziwu dla Bożego działania. Kto nigdy się nie zdumiewa, jest panem sytuacji i nie dopuszcza aby Bóg go zaskoczył.

Maryja, Święta Boża Rodzicielka pozostaje od pierwszej chwili w cieniu swojego Syna. W postawie kontemplacji „zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu”. I w końcu wielbienie i wysławianie Boga dopełnia tego, co jest właściwą postawą człowieka wobec wielkości Bożego daru zbawienia w Jezusie. Prostota, zdumienie, kontemplacja, uwielbienie.

Święta Maryjo, Najmiłosierniejsza ze wszystkich stworzeń miłosiernych (…) wstawiaj się za nami. Przez Twoje orędownictwo niech przyjmie nasze modlitwy Ten, któregoś dla nas porodziła, a który teraz króluje w niebie. Niech Jego miłosierna miłość zgładzi nasze grzechy.

Wasz Ks. Proboszcz
Ks. kan. dr hab. Krzysztof Graczyk

Wróć

Kontakt

Parafia p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Czernikowie

ul. 3 Maja 13
87 – 640 Czernikowo
woj. kujawsko – pomorskie,
pow. toruński, gm. Czernikowo,
tel. +48 54 288 92 41
tel. +48 519 496 293
e-mail: czernikowo@diecezja.wloclawek.pl